Poctivý domácí vývar je všelékem na mnoho neduhů.

Teď v zimě je to opravdový „must have“. Zahřeje, vyživí hluboko do kostí, dodá potřebné bílkoviny, minerály i kolagen. Je dokázáno, že dokáže léčit střevní stěnu.

I ájurvéda s vývary počítá. Maso a vývary jsou doporučovány především váta typům a ve váta období především proto, že dokáží dodat kvalitu tepla, mastnoty, hydratace a těžkosti. Tím tiší vátový chlad, lehkost a suchost.

Pokud maso nejíte z jakýchkoli jiných důvodů, vývar z kořenové zeleniny je možnou alternativou. I kořenová zelenina nás dokáže hezky vyživit do kořenů a dodat spoustu minerálů.

Já vařím nejčastěji vývar masokostní. Ten je opravdu nejvýživnější a dodá našemu tělu vše, co teď v zimě potřebuje. Používám hovězí kosti, někdy bio kuře, nebo i slepici. V ájurvédě se říká, že žena by po porodu měla jako první jídlo dostat vývar z „dobře vyběhané slepice“…To jen poukazuje na to, jakou sílu takový vývar má, když dokáže doplnit energii ženě po takovém výkonu, jakým porod je.

U hovězích kostí i masa dělám to, že je nejprve nechám v hrnci přejít varem, aby se uvolnily nečistoty. Na hladině se utvoří taková šedavá pěna. Vodu sliju maso opláchnu a takto převařené maso a kosti jdu teprve dát do čisté studené vody buď do klasického hrnce nebo do tlakového hrnce. Nedávno jsem si pořídila elektrický tlakový hrnec a nemohu si ho vynachválit.

Do vývaru přidávám vždy kořenovou zeleninu – mrkev, celer a petržel, pak cibuli, někdy i pórek. Z koření volím nové koření (2 kuličky vždy stačí) a 1 bobkový list, pak podle chuti pepř (celé kuličky) a kvalitní sůl. Občas máme chuť na vývar ve stylu vietnamské „Pho“ polévky. To pak přidám ještě na sucho na pánvi opečenou celou půlku cibule, kousek opečeného zázvoru, jednu hvězdičku badyánu a kousek kůry skořice.

Poctivý domácí vývar
Vývar je tím silnější, čím déle se vaří. Nebo spíš táhne. Vaříme-li vývar v klasickém hrnci, je potřeba, aby voda jen jemně tančila, žádné velké bublání. Takto se vývar může táhnout i několik hodin. Když dělám vývar v elektrickém tlakovém hrnci, volím funkci „slow cook“ a vývar se tak vaří přibližně čtyři hodiny.
Po uvaření vývar přecedím. Použitou zeleninu vyhazuji, ta už to nejlepší ze sebe vydala. Do vývaru použiji novou, na kostky nakrájenou zeleninu, kterou nechám ve vývaru povařit tzv. „al dente“. Maso oberu a použiju do vývaru. Někdy přidám i nudle nebo jinou zavářku. V případě pho polévky nudle rýžové. Když mám chuť doplnit extra porci železa, dělám domácí játrové knedlíčky z bio kuřecích jater.

Krásným doplňkem, který ozdobí jakýkoli vývar jsou najemno nasekané bylinky…nejradši mám pažitku nebo petrželku. U pho je klasickou součástí čerstvý koriandr.

Vzácně se stane, že mi čistý vývar zbyde. To ho pak použiji při vaření jiného jídla, nejčastěji italského rizota nebo krémové zeleninové polévky.

Nebo ho rádi popíjíme jen tak z hrnku, když je venku nevlídno a potřebujeme posílit imunitu…

Co vy a vývar? Máte nějaké své osvědčené tipy pro jeho přípravu? Dejte mi vědět do komentářů…

Domácí vývar